Козіївка, архітектура 1914 рік. Стефан Таранушенко
Немало було на Украіні сіл, будівництво яких визначалось високими архітектурно-мистецькими прикметами. Хати в них будували художньо обдаровані, висококваліфіковані майстри. До таких сіл належала і Козіївка Харківської області. Наприкінці 1914 року нам довелося дослідити забудову цього села і за фотографувати зразки житлової та господарчої архітектури.
Художник Василь Шуклин зацікавився старовинною архітектурою Козіївки, уважно проштудіював ці фото і наслідки студій зафіксував у рисунках, присвятивши кожній пам'ятці окрему таблицю. Рисунки В. Шуклина стануть у пригоді тим, хто цікавиться народною творчістю.
Хати Козивки будувалися в XIX сторіччі. Всі вони рублені. Найчастіш стояли трохи відступивши від вулиці. Типи планів іх: хата з сіньми дві хати через сіни та дві хати з сіньми та хатиною. Хати не мали піддашків, але іноді іх будували з ганком. Вікон на причілку в новіших хатах часто прорізували вже не двоє, а трое. В старіших хатах вікна- без віконниць, у новіших в віконницями. -
Майже кожну хату прикрашало різьблення. Ми зафіксували до трьох десятків ріжних варіантів та зразків різьблення. Багато хорошого смаку й вигадливості вкладав коліївський майстер, обробляючи профіль горішніх вінців зрубу та сволоків, що виступали на причілок. Нерідко в цих своєрідних консолях можна було знайти тонко вишукані пропорції частин. Іноді тесля, не обмежуючись обробкою профілю, висікає з кінця консолі ще й «мережку». Але найбільше уваги приділяли обробці бруса, що вінчаєощепину з причілку. Прикрашали цей брус по-ріжному: або вирізали на нижній грані фестони, або частіш - лицеву його сторону вкривали видовбаною долотом лиштвою Мотиви «лиштии» найпростіші: квадрат, прямокутник, трикутник (більш або менш заглиблені в дерево), насічка 3 відрізків простих ліній. Разом ці мотиви складають скромні, але вишукані й делікатні мережані композиції. Різьба ніколи не вкривала всієї лицевої сторони бруса, а лише нижній край його. Нерідко зустрічалися помережані тонкою. але вже пишною лиштвою ганки та верхи віконних наличників. На ганках та слуховиках часто зустрічалися цікаві з великою вигадливістю вирізані з дощок по контуру налишники та шпилики.
Часом талановиті сільські теслі, помираючи, не залишили по собі гідних заступників. Так сталося і в Козіївц
Пізніші хати втратили характерні привабливі прикмети своїх попередниць.
Цікава була козлика не лише будівлями, але також піснями, вишиванками, прикрасами хатнього інтер'еру (теремки з паперових квітів та щетини, голубки), народним убранням, добре збереженим весільним ритуалом тощо.